Güncel Manşet

Yazla,”YGS Sınav Salonlarına kamera takılması yanlış bir karardır”

Yazla,”YGS Sınav Salonlarına kamera takılması yanlış bir karardır”

ADİL VE GÜVENLİ BİR SINAV SİSTEMİ !!!

Eğitim İş Keşan Temsilcilik başkanı Erol Yazla, yazılı bir açıklama yaparak, YGS Sınavı’nın yapılacağı salonlara kamera takılmasını eleştirdi.

Yazla’nın konuyla ilgili açıklaması şöyle;

  18-10-YY9z3hQ

 

ÖSYM, ”adil ve güvenli bir sınav sistemi” oluşturmak için aldığı önlemlere ekleyeceği kameralı güvenlik sistemiyle sınav salonlarında yaşananları kayıt altına alacak.

 

Sınav kurallarının ihlal edilmesini engellemek amacıyla geçen yıl başlatılan projeyle rasgele seçilen 28 bin 600 salona kamera yerleşmişti. ÖSYM dijital saat görünümlü kameraları ilk kez 24 Mart’ta yapılacak Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) kullanacakmış.

 

Bu hedef şaşırtmaktan başka bir şey değil. Bu uygulamayla sınav salonlarında görevli öğretmen, öğretim görevlileri, bina sorumluları ve yardımcıları, il ve ilçelerdeki sınav komisyon üyeleri zan altına bırakılmaktadır yada öyle gösterilmeye çalışılmaktadır. Bu güne kadar yapılan sınavlarda kaç salonda toplu kopya olayına rastlandı ki? ÖSYM merkezli soru sızdırmalar, şifreli soru üretilmeler hatta bazı grupların isteğine göre öğrencilerin gireceği sınav merkezi belirlemeleri hep ÖSYM merkezli idi. Sanki ÖSYM sütten çıkmış ak kaşık ta suçluları sınav salonlarında arayacakmış? Bunun adı da adil ve güvenli bir sınav sistemi olacak mış!

 

Buna benzer uygulamaları daha öncede gördük. Sınav salon görevlilerinin saat yüzük ve küpelerine varıncaya kadar çıkarılması istendi. Hatta üzerleri binanın sınav güvenliğinden sorumlu güvenlik görevlilerince arandı. Bu uygulamaya tepki gösteren bazı eğitimciler ÖSYM sınavlarında görev almayı dahi reddettiler. Öğrencilere gelince zaten üzerinde bozuk para olan öğrenci dahi sınav salonuna giremiyor.

 

ÖSYM kendi atadığı sınav görevlilerine ve öğrencilere güvenmiyor, kendi merkezinde emeği sömürenleri bulup cezalandıracağına sınav görevlilerini ve öğrencileri hedef gösteriyor.

Sınıfın sınav süresi boyunca kamerayla kayıt altına alınmasının öğrenciler üzerinde yaratabileceği olumsuz etkiden hiç bahsedilmiyor. Sınav bitene kadar kamera öğrencileri takip edecek, olacak şey değil. Öğrenci sınav sorularına yoğunlaştığında belki kamerayı unutur? Ama ÖSYM bunu soru kitapçığı üzerinde “Bulunduğunuz salon kamerayla izlenmektedir” yazısıyla sürekli hatırlatacak.

 

ÖSYM nin adil ve güvenli bir sistem oluşturmak için kameralı güvenlik sistemiyle sınav salonlarında yapacağı uygulama tamamen öğrenci ve sınav salon görevlilerini zan altında bırakmaktadır.

ÖSYM bu tür önlemlerle uğraşacağına öğrencilere daha rahat bir sınav ortamı nasıl oluşturabilirim kaygılarını güdüp,  kendi içerisindeki rant, kayırmacılık,  menfaat ilişkilerini gözden geçirmelidir.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL