Güncel Manşet

Yekta Baydar anıldı…

Yekta Baydar anıldı…

Geçirdiği trafik kazası sonucu hayata genç yaşta veda eden ve adı, anne – babası Sevil – Hikmet Baydar tarafından yaptırılan okula verilen Yekta Baydar için 26 Kasım 2012 Pazartesi günü anma programı düzenlendi.

 

Saat 13.30’da başlayan Programa Keşan  Kaymakamı Bekir Dınkırcı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Feryaz Yüksel, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Murat ve Feyzullah Koçak, Okul Müdürü Avni Karademir, veliler, öğretmenler  ve öğrenciler katıldı.

 

Bekir Dınkırcı programda yaptığı konuşmada;  “Ne mutlu size belki üzücü bir olay nedeni ile bu okul yapılmış ama sizler eli öpülesi insanlarsınız ben devletin bir temsilcisi olarak sizlere teşekkür ediyorum. Siz ve sizin gibi insanların sayısı arttıkça benimde devletim ve milletimin istikbaline olan inancım kalben artıyor.

 

Sizler gölünüzün derinliklerinde hem bu acıyı hissediyorsunuz hemde geriden gelen nesillerin yetişmesine vesile oluyorsunuz. Bundan daha mutluluk verici ne olabilir ki.

Elbette ki bir anne ve baba için kaybettikleri ve onun adına yapılan bir okulda anma programına katılmak kolay değil. Biz sizlerle gurur ve onur duyuyoruz. Bu cennet vatanın her bir hücresi her bir zerresi hizmetlerin en güzeline layıktır. Bana göre o hizmetlerin en tepesinde de eğitim ve öğretime yapılan katkı ve destektir. Bu bağlamda üzücü elim bir trafik kazasında kaybettiğimiz rahmetli Yekta Baydar’ı rahmetle anarken onun ismini ölümsüzleştiren siz hanımefendi ve beyefendiyi yürekten kutluyorum.

İnsanoğlu yaratılışı gereği doğduğu gibi bir günde ebediyete intikal edecektir. Her bir isim ve servet ayakta kalır mı? İşte servetin en güzelini hanımefendi ve beyefendi hayırlı bir evlat yetişmiş. Türk tarımına hizmet etmiş ve hala hizmetler devam ediyor. 514 tane evladınız var her yıl burada okuyor. 12 yıldır binlerce Yekta bu okuldan mezun oldu. Bende dâhil olmak üzere bizler sizin evladınızız bir isteğiniz arzunuz olduğunda beklerim.  

Sevim Yenice, siz ve sizin gibi vatansever, ülkesine devletine milletine hizmet aşkı ile yoğrulan büyüklerimiz olduğu sürece bu geriden gelen nesiller inşallah bizlerden daha iyi hizmet edecek. İki eli öpülesi insana selam ve saygılar sunuyorum. “ dedi.

 

 

 Program Yekta Bayda anısına düzenlenen kompozisyon ve şiir yarışmalarında dereceye giren eserlerin okunması ve öğrencilere çeşitli hediyeler verilmesi ile sona erdi.

 

Daha sonra Dınkırcı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Feryaz Yüksel Sevgi Anaokulu’nu ziyaret etti.  Burada Okul Müdürü Ayfer Özden Milet tarafından karşılan Sayın Kaymakamımız Bekir Dınkırcı, 4 derslikli ve 3-6 yaş arası 75 öğrencisi bulunan okulun bütün sınıflarını gezdi. Öğrencilerle sohbet ederek sorular sordu. Öğrencilere çeşitli hediyeler dağıttı.

  

Bekir Dınkırcı her iki okulun sorunları ile ilgili yetkililerden bilgiler aldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL