TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 125.716
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 9.193
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 71
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 8.938
Köşe Yazısı Okuma Sayısı: 228

Yeni anayasa

  Cumhurbaşkanı ve AKP Genel başkanı, grup toplantısında tek parti dönemi faşizminin ardından, önce 1960 sonra 1980 darbesinin gölgesinde hazırlanan anayasaların yol açtığı sorunların, Türkiye’ye ağır maliyetleri olduğunu söyledi. Türkiye’nin..

Yeni anayasa

 

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel başkanı, grup toplantısında tek parti dönemi faşizminin ardından, önce 1960 sonra 1980 darbesinin gölgesinde hazırlanan anayasaların yol açtığı sorunların, Türkiye’ye ağır maliyetleri olduğunu söyledi. Türkiye’nin tarihinde ilk defa,gerçek bir özgürlük ortamındasivil bir anayasa hazırlama ve milletin takdirine sunma şansına sahip olduğunu belirterek, siyasi partilerimize üniversitelerimize “gelin yeni anayasa konusunda tekliflerimizi yıl içinde hazırlayalım, tartışmaya başlayalım” sözleri ile yeni anayasa yazmaya davet etti.

Anayasa devletin teşkilatını kuran organların çalışmasını düzenleyen, vatandaşlarının hak ve özgürlüklerini belirleyen, teminat altına alan temel kanundur.Anayasa, kuruluş dönemlerinde yapılır. ABD anayasası kuruluşunda yapılmıştır.Anayasayı kurucular hazırlamış ve yazmıştır. ABD anayasası bugün de aynı anayasadır.Zaman içinde birçok maddesi günün ihtiyaçlarına göre değiştirilmiş ancak devletinkuruluş esaslarına dokunulmamış, kurucu liderlerin iradesine bağlı kalınmıştır.

Bizim 1982 anayasası yazıldığı günden bugüne 150’ye yakın maddesi değiştirilmiştir.Büyük çoğunluğu da AKP iktidarı döneminde gerçekleştirilmiştir.Cumhurbaşkanı sivil anayasa diyor ancak hiçbir ülke de sivil anayasa darbe anayasası ayrımı yoktur. ABD anayasasını, İngilizlerle yaptıkları özgürlük savaşında,İngilizlerle savaşan kurucular yazmıştır.Bizim 1982 anayasasını darbeyi yapan askerler yazdırmış olsa da, yukarıda söylediğim gibi, yapılan değişikliklerle anayasa sivilleştirilmiştir.

Hâlbuki Türkiye’nin yeni anayasaya ihtiyacı yoktur, varsa problemlerini anayasa değişikliği ile çözebilir. Anayasadan daha öncelikli ihtiyaçları ve sorunları vardır. Milletimiz ve devletimiz sıkıntıdadır.AKP’nin uyguladığı politikalar sebebiyle dışarıda dostumuz kalmamıştır. Kıbrıs’ta, Akdeniz’de, Ege’de sorunlarımız vardır. Suriye’nin kuzeyine PYD/PKK hâkimdir.Bu Türkiye için tehdittir. ABD’nin, PYD/PKK’yı müttefiki kabul etmesi ve silahlandırması tehdidi daha da büyütmüştür.

Halkımızın büyük çoğunluğu geçim derdindedir. Çiftçimiz sıkıntılı, esnafımız siftah yapmadan dükkân kapatmaktadır.Çoğu emeklimiz asgari ücretin az üstünde maaş almaktadır. Fiyatlar devamlı yükselmektedir.

AKP iktidarının bu konulara ağırlık vermesi, halkın sıkıntılarını gidermesi,Türkiye’mizi muhtemel tehlikelerden koruması gerekir.

Yeni anayasaya niçin gerek duyulur?

Cumhurbaşkanı nasıl bir anayasa istiyor?Aslında, anayasada cumhurbaşkanı hükümet sisteminegöre yapılan değişiklikten sonra, cumhurbaşkanı çok geniş yetkilere sahip olmuştur. Hâkimler Savcılar Kurulu üyelerinin bazılarını kendisi seçmekte, diğer üyelerin seçiminde de etkili durumdadır.TBMM’nin işlevi azalmış, Cumhurbaşkanı çok konuda kanunhükmünde kararname çıkarmaktadır Ayrıca TBMM’den çıkan kanunları da kendi isteğine göre çıkarmaktadır.

Neden yeni anayasa istiyor?Şu sözleri Benim dikkatimi çekti;“Sürekli yeri reformlarla sistemi iyileştirme çabasında olmamıza rağmen, darbe anayasasının ruhundan kaynaklanan anaforlar bir türlü bitmedi.Cumhurbaşkanlığı hükümet istemini çalışırken karşımıza hep anayasa meselesinin çıktığını gördük.”

Busözlerden benim anladığım,Cumhurbaşkanı Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminden memnundur.Çalışırken anayasanın sınırlarını aştığını da biliyor. Bundan da rahatsız oluyor.Yeni anayasada herhalde Cumhurbaşkanının anayasa uyuma gerekliliğinin olmayacağını, olmaması lazım geldiğini düşünüyor.Öyle bir yeni anayasa yapmayı müzakere etmeye muhalefet atılır mı, bunu bilemiyorum.Muhalefet partilerinin yeni anayasa yazma çalışmalarına katılmaması halinde,Cumhurbaşkanı düşündüğü yeni anayasayı TBMM’de AKP grubuyla ve bu konuda yardım edeceklerini düşündüğüm bazı üniversite hocalarının yardımıyla hazırlar ve halkoyuna sunar mı?Veya erken seçime gider, yeni anayasa yapılmasını seçimden sonraya mı bırakır?

Bu soruların cevabını şimdilik bilemiyorum zamanla neler olacağı ile neler olacağını göreceğiz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL