Köşe Yazısı Okuma Sayısı: 30

Yerel Basına Sahip Çıkalım

    Erdoğan DEMİR edemir@kesanpostasi.com     İYİ Parti Edirne Milletvekilive İYİParti Grup Başkanı Orhan Çakırlar’ın yerel basın için verdiği soru önergesi gerçekten çok önemli bir konu. Ben buradan Çakırlar’a ..

Yerel Basına Sahip Çıkalım

    Erdoğan DEMİR

edemir@kesanpostasi.com

 

 

İYİ Parti Edirne Milletvekilive İYİParti Grup Başkanı Orhan Çakırlar’ın yerel basın için verdiği soru önergesi gerçekten çok önemli bir konu.

Ben buradan Çakırlar’a  yerel basın adına teşekkür ederken, bazı soruları da hem sayın Çakırlar’a hem de bölgemiz milletvekillerine ve siyasilerine sormak istiyorum.

Seçimlerde sürekli yerel basına verdiği demeçler ve açıklamalarla kendilerini kamuoyuna ve halka anlatan siyasilerimiz acaba seçildikten sonra ve hedeflediği noktalara geldikten sonra, kendisine destek veren yerel basını, internet sitelerini acaba ne kadar hatırlıyorlar ve onlara ne kadar destek veriyorlar. Bu çok merak edilen bir konu. Mesela www.kesanpostasi.com sitesi olarak 2012’den bu yana yayında olan sitemizden bahsedecek olursak sitemize bayram mesajları ve önemli günlerde ilan veren siyasilerin sayısının ne kadar az olduğunu buradan duyurmak istiyorum.

Hatta bazı milletvekillerinin ve siyasilerin sitemizin ve birçok sitenin varlığından dahi haberdar olmadığını da yerel basına gönderdikleri yazılı açıklamaları bizlere göndermediğini görerek bizzat yaşıyoruz.

Ben buradan şunu da sormak istiyorum; acaba milletvekilleri, belediye başkanları  acaba bölgelerindeki yerel basına abone olarak, bayramlarda ve özel günlerde ne kadar reklam vererek  gerekli desteği sağlıyorlar.

Çakırlar’ın açıklamasında son 3 yılda 1000 yerel gazetenin 2019 yılında da 70 gazetenin kapandığını ve bir yıl içerisinde de 250 gazetenin kapanacağının öngörüldüğünü öğreniyoruz.

Yine Edirne Gazeteciler Derneği Başkanı sevgili arkadaşım değerli meslektaşım Derya Sarılarlı’nın yaptığı açıklamada ” Yerel Basına acil destek istiyoruz” çağrısını ve isyanını görüyoruz.

Bu kapanan gazetelerde kaç  gazeteci meslektaşımızın işsizliğe itildiği de bu konunun diğer bir yanı. Kapanan 1000 gazetede en az 5 muhabir çalışsa işsiz kalan gazeteci sayısı 5.000 olarak ortaya çıkıyor.

İşsiz kalan bu arkadaşlarımız ne yapacaklar evlerine nasıl ekmek götürecekler? Hiç bu arkadaşlarımızı düşünen var mı acaba?

Bir zamanlar SEKA ile yerel basına ucuz kağıt sağlanıyor ve yerel basın destekleniyordu, ama maalesef burası satıldı ve yerel basına sağlanan kağıt desteği de SEKA’nın gitmesi ile ortadan kalktı.

Keşan’da 1962 yılından bu yana yayın yapmakta olan ve sahipliğini Feyzullah Aktan’ın yaptığı Önder Gazetesi’de maalesef kapanmak üzere olduğu için, arka sayfasına verdiği ilanla yeni sahibini bekliyor.

Bütün ömrünü bu gazeteye veren Sayın Feyzullah Aktan’ın yaşadığı sıkıntıları ve sitemleri de bizzat kendi ağzından duyan biri olarak bu duruma çok üzülüyorum.

Türkiye’de var olan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ile benim de Edirne Şube Başkanı olduğum Yerel Basın Birliği ve Türkiye’deki tüm gazeteci dernekleri acaba yerel basının yaşadığı bu sıkıntıları ne zaman duyacak ve harekete geçecek bunu çok merak ediyorum.

Buradan başta Türkiye Yerel Basın Birliği Genel Başkanımız Nezir Karayün olmak üzere tüm gazeteciler dernekleri başkanları meslektaşlarımı yerel basının yaşadığı bu sorunlar için birlik beraberlik içerisinde bir adım atmaya ve bu konuda neler yapabiliriz konusu için bir araya gelmeye davet ediyorum.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL