Köşe Yazısı

YGS

YGS

YGS

Gs

 

Gülseren ŞENYÜZLÜ

(OKUMALIK)

gsenyuzlu@kesanpostasi.com

 

 

 

Hayatın dizginleri senin elinde,

Sıkı bağla atları… Kaçarsa yakalayamazsın…

Of be güzel kuzum, şimdi ağlamanın sırası mı?

Hadi anneni, babanı kandırdın anladık; bari kendini kandırma…

Neymiş sınavda soruları yapamamış, çok heyecanlanmış. “Pöh” diyorum ve inan sen beni hemen anlıyorsun.

Arkadaşların çalışırken sen işi şaka sandın. Eğlencenden hiç taviz vermedin.

Derse gidiyorum diye evden çıktın, dersi kaynatmak için elinden geleni yaptın. Verilen testleri çözmedin.” Çözdüm hocam, evde unuttum. Bir dahaki derse getiririm.” numarana hocan inandı mı sanıyorsun. O da seni kaybetmemek için o kısa zamanda soru çözdürmeye çalıştı. İşin garibi çözdün de… Hatta konuları kavradığın da oldu, o kadar da hakkını yemeyelim, değil mi? Evde de tekrar ediverseydin bugün ağlamayacaktın.

Aslında ağlama nedenin kendinsin, kendine ağlıyorsun; yapmadıklarına… İnsanın bunları kendine itiraf etmesi çok zor değil mi bebeğim.

Eeee, bunları önce düşünecektin. Şimdi ağlamayı bırak da yapmadıklarına değil, yapacaklarına odaklan. Asla hiçbir şey için geç değildir.

Barajı kıl payı geçersen LYS’ ye avantajlı girenlerin yanında şanssız olacaksın; ama ölüm yok ucunda. Bunun da çaresi bulunur. LYS’ ye daha fazla çalışır arayı kapatırsın.

İki gün ders çalışma, tatil ilan et kendine. İki gün sonra sıkı sarıl derslerine, odakla kendini. Zaten okulda işlediğin konular ve kendi alanındaki derslerden gireceksin sınava.

Silkin, ayağa kalk, üzerindeki ölü toprağını at.

Kendini kendine ispatla; söz ver çok çalışacağına. Ve kendine verdiğin sözü tut.

Göreceksin çok şey değişecek yaşamında, hatalarından ders almak da büyütür insanı. Daha ne hatalar yapacaksın hayatta. Bu ilk değil, bundan sonra da hataların olacak. Önemli olan hatayı tekrarlamamak… Bu yıl istediğin sonucu alamasan da önümüzdeki yıl için kendine yatırım yapmış olacaksın. Çalışmaların asla çöpe gitmeyecek.

Hadi sil gözyaşlarını, kalk ayağa, geç derslerinin başına, göster neler başarabileceğini kendine…

 

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL