Köşe Yazısı

Yıktın Beni Savaş Ağbi…

Yıktın Beni Savaş Ağbi…

edemir1111111

Erdoğan DEMİR

edemir@kesanpostasi.com

 

 

Sabah Gazetesi ve ATV Keşan Muhabirliği yaptığım dönemde tanıştığım ve özellikle yerel muhabirlere büyük önem veren Savaş Ay’ın vefat haberini 9 Kasım günü büyük bir üzüntü ile öğrendim.

Sabah ve ATV Muhabirliğini bıraktığım tarihten itibaren kendisiyle sürekli telefonla görüştüğüm ve halini hatırını sorduğum Savaş Ay’ın ölüm haberi beni adeta yıktı.

Savaş Ay ile bundan 10 gün önce telefonla görüşmüş ve kendisini Keşan’a misafirim olmak üzere ve Keşan’ın meşhur satır etini yemek üzere  davet etmiştim. Kendisi de bana ” Kısmet Erdoğan kardeşim” demişti.

Ama Keşan’da onu ağırlamak bana kısmet olmadı.

Onun ölüm haberi sanki bir ağabeyimi kaybetmişim gibi beni üzdü.

Savaş Ay gazeteciliğinin yanı sıra gerçekten tam bir dost canlısı bir insandı.  

Çalıştığımız dönemde bir çok ker Keşan’da bir araya geldiğimiz ve özellikle “Dansöz” filmini Keşan’da çekmek için uğraşan ve o dönemin belediye başkanı merhum Mehmet Gemici ile görüşmesini sağladığım ve daha sonra da Yeni Mescit ve o dönemdeki adı Yörük Mahallesi olan bugünkü Mustafa Kemal Paşa Mahallesi ‘ne giderek oradaki vatandaşlarla görüşen Savaş Ay’a gösterilen ilgi kendisini çok mutlu etmişti.

Ama her ne hikmetse daha sonra “Dansöz” filmi Keşan’da çekilememişti.

Bu ziyaret sırasında Keşan’ın Meşhur Kaymakamı vatandaş Kaymakam Hasan ile de görüşen ve kendisi ile ilgili Sabah Gazetesi’nde tam sayfa bir haber yapan Savaş Ay ağabeyimi bundan yaklaşık 2 ay önce Kaymakam Hasan ile telefonda görüştürmüştüm.Ay,bu görüşmenin ardından bana “Çok sağol bu arkadaşla görüşmemi sağlaman nedeniyle sana teşekkür ederim” demişti.

Savaş Ay gerçekten Türkiye’nin en önemli gazetecilerinden ve ilk Savaş Muhabiri olmasına rağmen mütevaziliği ve insani yönü ile de bende büyük etkiler yaratmış bir insandı.

Kendisi de beni İstanbul’a davet etmişti ama ben kendisini ziyarete gidemedim ve bugün onun vefat haberini alınca adeta yıkıldım. Keşke son olarak İstanbul’a gidip onu görebilmiş olsaydım.

Savaş ağbi seni bu ülke ve özellikle ben hayatımın sonuna kadar unutmayacağım.

Nur içinde yat.

Merhuma Allahtan rahmet,kederli ailesine sabır ve başsağlığı diliyorum.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL