Güncel Siyaset Okuma Sayısı: 10

Yıldız, “Okulların İhtiyaçlarını Kermesle mi Karşılayacağız?”

CHP Keşan İlçe Başkanı Özgür Heves Yıldız, yazılı bir açıklama yaparak , Aşure’nin para toplanan okul kermeslerinde dağıtılmasının yanlış olduğunu dile getirdi. Yıldız’ın açıklaması şçyle; Aşure aşındaki farklı nimetlerin kaynaşarak..

Yıldız, “Okulların İhtiyaçlarını Kermesle mi Karşılayacağız?”

CHP Keşan İlçe Başkanı Özgür Heves Yıldız, yazılı bir açıklama yaparak , Aşure’nin para toplanan okul kermeslerinde dağıtılmasının yanlış olduğunu dile getirdi.

Yıldız’ın açıklaması şçyle;

Aşure aşındaki farklı nimetlerin kaynaşarak ortak bir tada dönüşmesi gibi, milletimiz de asırlardır birlikte yaşama ahlakının gereği olarak sevinci ve kederi, nimeti  ve külfeti, muhabbeti  ve meşakkati paylaşmıştır. Muharrem ayı, aynı zamanda hepimizin ortak acısı, Kerbela  Olayı’nın  yaşadığı aydır. Bu  ayın bize en büyük mesajı, birliğimize ve dirliğimize sahip çıkmak, kardeşliğimizden asla ödün vermemektir. Ortak acılarımıza ve çözüm bekleyen sorunlarımıza sorumluluk ve duyarlılıkla yaklaşıp, kenetlenmektir. “Kermes”ler  ise ,  veliler tarafından imece usulü hazırlanan yiyeceklerin satılması ve buradan elde edilen gelirin , okul  giderlerini karşılamak üzere kullanılmasıdır.

 

Özel okullara öğrenci başına para aktaran Milli Eğitim Bakanlığı’nın devlet okullarına neredeyse hiçbir ödenek sağlamaması sonucu, okul  aile birlikleri , okul müdürleri ve milli eğitim müdürlüklerinin geçici çözüm olarak bulduğu kaynak yaratma girişimidir. Defalarca valilikler tarafından yasaklanmasına  rağmen ,  devlet okullarına ödenek gelmemesi  sebebiyle, yasak delinmek zorunda kalınmıştır. Okul aile birlikleri ve hatta sınıf anneleri, birer finans müdürü gibi çalışmak zorunda kalıyorlar ve kermeslerin gelirini okulların eksiklerini tamamlamak için kullanıyorlar. Biz de şenlik havasında kermesler yaparak ,  bir yandan sosyalleşiyor, veli- öğrenci kaynaşması diye bu vaziyeti örtbas ediyoruz. Bununla  övünüyor, ancak ne yazık ki, sosyal devlet olmanın gereği olan ücretsiz eğitim hakkını sorgulamıyoruz.

İlçemizde 2 gün önce düzenlenen  Keşan Kaymakamlığı, Keşan Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortak  düzenlediği   duyurulan ”Kermes ve Aşure Günü “etkinliği  için öğrencilerden para toplanması velilerin ve Keşan halkının  tepkisine yol açmıştır. Aşure etkinliğinin “Kermes” ile karıştırılmasını hiç uygun  bulmuyoruz. Bu güzel geleneğin sıradanlaştırılması ve basitleştirilmesi olarak görüyoruz.

Keşke, Muharrem ayı dolayısıyla Keşan’daki okullarda 8 bin öğrenciye dağıtılan aşure  , Şehitlik Parkında aynı gün Keşan halkına dağıtıldığı gibi bedelsiz olsaydı,geleneklerimizdeki  gibi sadece birlik,beraberlik ve paylaşımı temsil etseydi. Okullar kermeslerini farklı bir etkinlik olarak yapsalardı. Şimdi  bizde merak uyandıran  bir diğer konu, kermes adı altında toplanan bu para hangi kurumların  kasasına girmiştir, toplam miktarı ne kadardır  ve hangi amaçla kullanılacaktır?

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL