Güncel Manşet

Yılmaz “Artık kötü sürücü ile iyi sürücü ayrılacak”

Yılmaz “Artık kötü sürücü ile iyi sürücü ayrılacak”

Mehmet Sedat Yılmaz, sigorta genel şartlarındaki değişikliği değerlendirdi:

“Artık kötü sürücü ile iyi sürücü ayrılacak”

 

Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) Sigorta Komitesi Başkanı Mehmet Sedat Yılmaz, kasko sigortasının yeni genel şartlarının 1 Nisan 2013 tarihinden sonra yürürlüğe gireceğini dile getirerek, sigorta şirketleri artık “full kasko”, “süper kasko” adı altında farklı ürünler yerine, “dar kasko”, “kasko”, “genişletilmiş kasko” ve “tam kasko” olmak üzere 4 farklı sigorta ürününü sigortalılara sunacağını söyledi.

479994_4168381382813_997560092_n

Yılmaz, kasko sigortasının yeni genel şartları hakkında bazı bilgiler vererek, sigortacıların artık “full kasko”, “süper kasko” adı altında farklı ürünler satamayacağını, bunların yerine “dar kasko”, “kasko”, “genişletilmiş kasko” ve “tam kasko” olmak üzere 4 farklı sigorta ürününü sigortalılara sunacağını kaydetti. Sigorta sektöründe yaşanan problemlerin aza indirilmesi için bu değişikliğin yapıldığını ifade eden Mehmet Sedat Yılmaz, herkesin “full kasko” sattığını, ancak bu kasko çeşidinde sınırların belirli olmadığını vurgulayarak, “Türkiye’de bu zamana kadar sigorta çok ucuz satıldı. Bunun nedeni, rekabetin bu zamana kadar parayla yapılmasıydı. Hizmetle rekabet yapamadık. Sigorta satın alırken, mutlaka sigortacıya detaylar sorulmalıdır. Bir araç camı fiyatına kasko yapılırken, cam kırılması hasarı da bozmuyor.” dedi.

 

“Kötü sürücü ile iyi sürücü ayrılacak”

 

Yapılan değişikle, hizmet kalitesinin yükseltilmeye çalışıldığına dikkat çeken Yılmaz, bu değişiklik sayesinde hasar karşısında suistimal yapılamayacağını ifade ederek, şunları söyledi; “Tam kasko denilen hizmetin bedelinde biraz yükseliş olacaktır. Fakat bu yükselişin çok fazla olacağını üşünmüyorum. Kazalı araçların tamiri sırasında, sanayide çıkartılan fiyat ile plazalarda çıkartılan fiyat arasında yüzde 50’ye yakın fark var. Bu değişiklikte, ucuz sigorta isteyenlere, sigorta şirketi de daha makul servislerde araçlarının yaptırılması seçeneğini sunacak. Tamir sırasında verilecek hizmet aynı olacak. Mini onarım ve asistan hizmetleri olan ufak çaplı kaskolar yapılabilecek. Artık, kasko fiyatından daha yüksek fiyata zorunlu trafik sigortası satıyoruz. Hasarı olmayanların sigorta poliçeleri, daha düşük fiyatlardan satılıyor. Artık hasar yapanın sigorta fiyatı yükseliyor, hasar yapmayan ise mükafatlandırılıyor. Yani kötü sürücü ile iyi sürücü ayrılacak. 18-25 yaş grubu arasındaki müşterilerin sigorta fiyatı, Türkiye’deki kaza oranları göz önünde bulundurulduğu için yüksek oluyor. Eski araçların da sigorta fiyatı yükselecek.”

 

“Artık dostane ilişki içerisinde tutanak tutulamayacak”

 

Kişilerin, artık araçlarını sahiplenerek emanet vermekten çekineceğini dile getiren Mehmet Sedat Yılmaz, araç kayıtlı hasar oranlarının artık, kişi ve şirket üzerinden takip edileceğini ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı; “Eskiden, 10 tane aracı olan bir şirketin tüm araçlarını sigorta yapmak için sigortacılar yarışırdı. Şimdi ise şirketin hasar primi oranı yüksekse, araç hiç hasar yapmamış dahi olsa, şirketin hasar oranı nedeniyle fiyatlar yüksek çıkacak. Böylece rekabet artık hizmet olarak yapılacak. Biz de bununla öne çıkmak istiyoruz. Bu değişiklik sayesinde, anlaşmalı tutanakların doğru yapılmasını da öğreneceğiz. Bu tutanaklara bakıldığında, ne ehliyetsiz sürücü, ne de alkollü sürücü kalmadı. Herkes bir imza ile sigortasından hasar ücretini karşılıyordu. Fakat şimdi sigorta fiyatı yükseleceği için dostane ilişki içerisinde tutanak tutulamayacak.” 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL