Köşe Yazısı

YOL HALLERİ /GELİBOLU

YOL HALLERİ /GELİBOLU

yasar gundem

     Yaşar GÜNDEM

ygundem@kesanpostasi.com

 

 

 

14 Şubat 2014 Gelibolu’ya geldiğim de saat 20.00 sularıydı.Gelibolu Çanakkale ye bağlı ve tarihimiz de önemli yeri olan küçük bir balıkçı kasabası. Sevgililer günü dünya da kutlanmakta sanırım bu saatlerde. Ama Gelibolu da buna dair en ufak bir hareket yok.Etrafta müzik sesi yok.Sokakda birbirlerine sarılmış çiftler yok…Bu gün sevgililer günü bir coşku beklentim olması çok doğal, ama aksine bu ilçede bir hüzün vardı sanki.

Çok da fazla gezinmeden kalacağım otelime yöneldim.Yapmam gereken rutin işlerimin başına oturup çalışmaya başladım odamda. Ertesi gün hafta sonu ve biraz daha rahatım vakit anlamında. Kentin meydanında çok güzel bir balıkçı kahvehane var.Tüm ilçenin havadislerinii duymak isterseniz oraya gider ve bir kahve söyler sohbetleri dinlemeye başlarsınız.. Hemen yanıbaşında balıkçı dükkanlarının çığırtkanlıkları arasında.Gündem konuşulmaya başlar.Şehzade Mustafa nın Babası tarafından asılışı hem kahvede oturanların sohbet konusu ve gazetelerde boy boy haberler. Hatta savcılığa suç duyurusunda bulunan kişi hakkında görüşler havada uçuşmakta.Memleket soyulurken ve peşkeş çekilirken kılı kıpırdamayan bizler 4.5 asır once olan hadise hakkında duyargalarımız kabarmış vaziyette…Kabataş ta ki taciz ve gezi olaylarına bağlanan türbanlı hanımefendinin hikayesi Mustafa olayının hemen yanında yer alıyor.

Bu kahvehanede çay 500 kuruş.Ve çok güzel.Yan dükkandaki balık çığırtkancısının bağırtısı hamsiye yönlendiriyor beni.Balık pişiricisinde 1 porsiyon balık yemek için oturuyorum.Salatamı getirirken bu hafta askerlerin izninin iptal edildiğini öğreniyorum mekan sahibinden. Abdullah Öcalanın yakalanışının yıl dönümüymüş. Adam sıkıntılı.Sanırım askerler ticaret anlamında direk bir bağ var bu balıkçı ile. Asker kararı olay olabilme ihtimali üzerine izinler yasak. Şırnak,Hakkari ve Cizre bu günün yıldönümü nedeniyle karışık.Geliboluda askere izin yok.Mantıksızlığın önde gideni diye sanırım bu tarz olaylara denilir.

Olimpiyatlar devam ederken en ufak esinti yok ülkemde.Fener Bahçe nin Pazar günü yapacağı Adalet yürüyüşü konuşuluyor.

Çok bayrakda yok sokaklarda henüz seçim bürolarıda mesailerine başlamamış. Gelibolu güler yüzle baktığı boğaz gibi sakin. Boğazın heybetli ve sakin duruşu ilçeyi kendine benzetmiş.Sokaklar rahat, Esnaflar güleryüzlü,asker kışlada..

Sevgililer günü geldiğim Geliboludan, Sevgililer gününün ertesi günü ayrılacağım,Bu günde buluşanların akıbetini öğrenmeden,Boğazın diğer yakasın daki Çanakkale ye…

Sanki bir mahalleden öteki mahalleye geçer gibi bir hissiyatla yola revan olunacak.Yollarda benimle buluşan anılar da sizlerle paylaşılmaya devam edilecek….

 

Sevgiyle ve dostlukla

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL