Bölgeden Güncel Manşet Siyaset

Yunanistan’da Türk Partisi’ne saldırı…

Yunanistan’da Türk Partisi’ne saldırı…

 

DEB Partisi’nin tabelasını kırdılar

DEB Partisi’nin Gümülcine’deki Genel Merkezi’nde bulunan parti tabelasının kimliği belirsiz kişi veya kişilerce kırıldığı açıklandı. 

DEB Partisi, BTTDD ve ABTTF’nin ilgili açıklamaları şu şekildedir: 

DEB Partisi Basın Açıklaması 

KINAMA 

22 Ağustos Çarşamba akşamı Dostluk Eşitlik Barış Partisi’nin tabelası kimliği belirsiz kişi veya kişilerce saldırıya uğradı. 

Bu saldırıyı kimlerin hangi amaçla yaptığını bilmiyoruz. Lâkin amaçları ne olursa olsun, bizler, doğru bildiğimiz yoldan ilerlemeye devam edeceğiz. Bizi yıldırma gayesi güdüyorsa bu saldırı, boşuna akıntıya kürek çekmişlerdir. 

Bu ülkede eşit koşullarda, barış içinde, kendi kültürel yapısını koruyarak yaşama gayesi güden bir toplumuz. Batı Trakya Türk Azınlığı kimliği ile uluslararası antlaşmalardan ve vatandaşlık yasalarından doğan haklarımızdan ziyade, bu güne kadar bir talebimiz olmadı ve olmayacaktır. Vatandaşı bulunduğumuz bu ülkenin her sorununu bugüne kadar hep sahiplendiğimiz gibi sahiplenmeye devam edeceğiz. Ülkemizin huzuru ve bekası bizler için önemlidir.

Hoşgörü kültürünün evlatları olarak, bu saldırıyı esefle kınıyoruz. Batı Trakya bölgesinde yaşayan bütün halkların kardeşliğine inanmış ve dostluğu, barışı yaşam gayesi edinmiş bir parti olarak, düşmanlık tohumu saçmaya çalışanları bir kez daha düşünmeye davet ediyoruz. Bu güzel coğrafyada yaşayan insanların huzurunu kaçıracak her türlü eylemden uzak durmaya çağrıyoruz.

Şiddetin küfrün kimseye fayda getirmediği son birkaç yıldır dünyamızın bazı bölgelerinde yaşanan olaylara bakıp anlamak mümkündür. İddia ediyoruz ki, bizim tabelamıza bu taşı atanlardan daha fazla bu ülkeyi seviyoruz. Sevginin gücü taşın gücünden daha büyük olduğuna inananlardanız.

Aynı topraklarda doğan bu güzel insanların kültürel zenginlik içinde, huzur içinde yaşamalarına engel teşkil edecek her türlü davranışın karşısında olacağız.

Böylesine çirkin bir saldırıyı yapanları bir an önce yakalayıp yargı önüne çıkarılmalarını devlet görevlilerinden bekliyoruz. Azınlığın can ve mal güvenliğini sağlamayı uluslararası antlaşmalarda taahhüt eden devletimizi göreve çağrıyoruz.

BTTDD Basın Açıklaması

23.08.2012

KINAMA

“Demokrasinin Beşiği Yunanistan’da Demokrasiye Tahammülsüzlük”

Yunanistan meclisinde ve diğer siyasi platformlarda toplumsal sorunlarını dile getirmek, çözümler üretmek üzere kurulmuş olan ve kurulduğu günden bu yana demokrasi ve hukukun üstünlüğüne olan inancından bir nebze olsun taviz vermeyen, aynı zamanda azınlığımızın uluslararası anlaşmalardan doğan haklarının ve temel insan haklarının kullandırılması bağlamındaki haksızlıkları dile getirme ve Batı Trakya Türk Azınlığının bağımsız adaylara barajlarla önü kesilen temsilcileri vasıtasıyla siyasette kurumsal olarak temsil ile söz sahibi olma dışında bir gayesi olmayan Dostluk Eşitlik Barış Partisi Genel Merkezine yapılan bu menfur saldırıyı kınar, demokrasinin güzelliğinin ve ana kuralının farklı fikir ve görüşleri dinlemek ve ne ifade edilmek istendiğini anlayamaya çalışarak toplumun mutluluğunu hep birlikte yakalamak olduğunu hatırlatmak isteriz. Yapılan saldırıların zihinlere verdiği zararların boyutunun bir kez daha düşünülmesi gerektiğini belirterek kamuoyunun bilgisine sunarız.

Av.Necmettin HÜSEYİN Genel Sekreter

Av.Burhaneddin HAKGÜDER Genel Başkan

ABTTF Basın Açıklaması 

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu(ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, “ABTTF Yönetim Kurulu olarak DEB Partisi Genel Merkezi’ne yapılan taşlı saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Batı Trakya Türk Azınlığı’na yönelik saldırıların arttığı bu dönemde Yunan makamlarını olası şiddet gösterilerini engellemek amacı ile geniş kapsamlı önlemler almaya davet ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

 

Azınlıkça Batı Trakya Haber

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL