TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 125.716
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 9.193
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 71
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 8.938
Dünya Okuma Sayısı: 2.011

Yunanistan’dan Osmanlı mezarlarını talan

Yunanistan’daki Selanik ilinin Kasandra ilçesinde 201 Osmanlı Mezarı’nın bulunduğu alan iş makinaları ile talan edildi. Spor salonu için yapılan hafriyat çalışmalarının ardından mezarların ortadan yok olduğu belirtildi. Köydeki mezarların 1920-1922..

Yunanistan’dan Osmanlı mezarlarını talan

Yunanistan’daki Selanik ilinin Kasandra ilçesinde 201 Osmanlı Mezarı’nın bulunduğu alan iş makinaları ile talan edildi. Spor salonu için yapılan hafriyat çalışmalarının ardından mezarların ortadan yok olduğu belirtildi. Köydeki mezarların 1920-1922 yılları arasında Türkiye’ye göç eden Mübadillerin yakınlarına ait olduğu belirtildi.

 

Yunanistan’ daki Selanik ilinin Kasandra ilçesine bağlı Simantra (Gargara) Köyü’nde başlanılan spor salonu için hafriyat çalışmalarında 201 adet Osmanlı Mezarının ortadan yok olduğu belirtildi.

Yunanistan medyasının haberlerine göre hafriyat çalışmaları sırasında ortaya çıkarılan mezarları gören iş makinası operatörleri işi durdurdu. Halkidiki Tarihi Eserler Müdürlüğü’ne ve Nea Propontida (Yeni Bandırma) Belediyesi’ ne haber verildi.

MEZARLAR BELEDİYE MECLİS KARARI İLE YOK EDİLDİ

Müze ve belediye yetkililerinin yaptığı incelemenin ardından alanda hafriyat çalışmalarına meclis kararı ile izin verildi. Belediye tarafından yapılan açıklamada, “Kazıda Osmanlı dönemine ait iki yüz bir (201) çukur şeklinde mezarlar ortaya çıkarıldı ve bunlar fotoğrafları çekildikten ve planlandıktan sonra inşaat alanından uzaklaştırıldı” ifadeleri yer aldı.

 

 

anterhaber.com

Konuyla ilgili haber Yunan basınında da yer aldı.

Haberleri aşağıdaki linkten de okuyabilirsiniz.

https://www.facebook.com/685004134854515/posts/3883213365033560/

https://www.voria.gr/article/simantra-apokalifthikan-201-tafes-othomanikon-chronon-kata-ti-diarkia-ergasion

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL