TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 363.553
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 28.192
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 228
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 30.302
Bölgeden Eğitim

YÜZ YÜZE EĞİTİM BAŞLIYOR AMA..! OKULUN HALİ İÇLER ACISI

Şafak ÇEKVER EDİRNE/UHA – Edirne’nin tarihi ve kültürel yerleşim yerlerinden olan , Kaleiçi semtinde bulunan ,tarihi 1 asrı geçmiş 126 yıllık bir maziye dayanan 1’inci Murat Anadolu Lisesi binasının dış..

YÜZ YÜZE EĞİTİM BAŞLIYOR AMA..! OKULUN HALİ İÇLER ACISI

Şafak ÇEKVER

EDİRNE/UHA – Edirne’nin tarihi ve kültürel yerleşim yerlerinden olan , Kaleiçi semtinde bulunan ,tarihi 1 asrı geçmiş 126 yıllık bir maziye dayanan 1’inci Murat Anadolu Lisesi binasının dış cephe sıvaları bakımsızlıktan dökülmeye başladı… Bölgede oturan çok sayıda kişinin hatıraları’nın olduğu okulun bakımsız görüntüsünden rahatsızlık duyan semt sakinleri, yetkililerin duruma bir an önce el atmasını bekliyor..

1893 yılında Polonyalılar tarafından azınlık okulu olarak yapılan ve tarihsel gelişim içinde, hastane, erkek öğretmen okulu olarak ta kullanılan ve 1973 yılında 1.Murat Ortaokulu ,1984 tarihinden bu yana ise 1.Murat Lisesi olarak hizmet vermekte olan okul binası şimdilerde kaderine terkedilmiş bir görüntü sergiliyor.

6 Eylül’de yüz yüze eğitim başlayacığı ifade edilerek ,Eğitime ,okulun bu haliyle mi devam edeceği merak konusu oldu.

 

“GÖRDÜKÇE İÇİMİZ ACIYOR”

Çevredeki vatandaşlar “1’inci Murat Lisesi 1893 yılında eğitime başlamış. Yani 126 yıl önce eğitime başlamış bir okulumuz. Tarihi değeri çok yüksek. Kaleiçi zaten sit alanı ve çok sayıda tarihi eserimiz var ama bunları yeterince koruyamıyoruz. Buraya gelen yerli turistler olsun, halkımız olsun, hergün buradan gelip geçerken okulumuzun bu halde olduğunu görünce içimiz acıyor, mahalle halkı olarak içimiz acıyor” dediler.

“YETKİLİLERDEN ONARILMASINI BEKLİYORUZ”

 

Daha önceki yıllarda da bakım ve onarımdan geçirilen binanın sıvasının çok dayanmadığını dile getirilirken , yetkililerin bu duruma el atması gerektiğini belirtiliyor.

 

“MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ GÖRMÜYOR MU ?”

Okulun bulunduğu Mithatpaşa Mahallesi Muhtarı Turgut Sarıbaşak da okulun bakımsız görüntüsünün herkesin için acıttığını ifade etti. Sarıbaşak; “Kaleiçimiz Edirne’nin en eski ve kültürel yerleşim yerlerinden birisi. Her gün yüzlerce turistin ve vatandaşın sokaklarda dolaştığı bir yer. 1’inci Murat Anadolu Lisesi’nin binası , yaklaşık 126 yıllık bir geçmişe sahip. Her aileden mutlaka bir kişinin hatırasının olduğu bir okul. Fakat bu günlerdeki bakımsız görüntüsü hepimizin içini acıtıyor diyerek İsteğimiz Milli Eğitim Müdürlüğü’nün buraya bir an önce el atması olacaktır ifadelerine yer verildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL