TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 204.637
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 11.472
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 236
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 38.814
Bölgeden Okuma Sayısı: 321

ZAMANI ÖLDÜRMEK…      

  Nedir, zaman? Fizik insanına göre geçmişten günümüze geleceğin ilerleyişi olarak tanımlanır… Ve saniye, dakika, saatle ölçülür… Hep ileri gider ama hiç geri gelmez. Honore De Balzac’ın söylemiş olduğu, “Zamanı..

 

Nedir, zaman? Fizik insanına göre geçmişten günümüze geleceğin ilerleyişi olarak tanımlanır… Ve saniye, dakika, saatle ölçülür… Hep ileri gider ama hiç geri gelmez.

Honore De Balzac’ın söylemiş olduğu, “Zamanı öldürmek en pahalı harcamadır,” atasözünün anlamını düşünüp, hiç kendi kendinize muhakeme yaptınız mı? Ben yaptım. Yaptım ve verimsiz geçirdiğim bir sürü zaman dilimiyle yüzleştim. Bu kaçınılmaz yüzleşme sonucunda  karşı karşıya geldiğim tek gerçek ise üretken olmak yerine boş işlerle uğraşıp, hem kendimin hem de hayatıma ait  zamanların katili olmuş olmamdı. Şimdi aylak aylak pinekleyerek koltuk çürüttüğüm ya da anlamsız uğraşlarla  kendime ve çevreme faydasız geçirdiğim, asla geri getiremediğim, tükenmesine izin verdiğim o günlere ait bir sürü keşkenin sahibiyim. Son iki yıldır kendim için söylediğim bir söz vardır, “Ben hayata 1-0 geç başlayanlardanım,” diye. Neden mi? Bugün yaptıklarımı dün yapmaya başlasaydım, ürettiklerimin sayısı çok daha fazla olur, zaman katillerinden birisi olmazdım. Yaşayan birisi olarak dile getiriyorum ki,  zamanı heba ederek hayatı devam ettirmek büyük bir kayıptır. Nasıl bir işi yapmak ve tamamlamak için parayla emek kıymetliyse, zaman da o kadar kıymetlidir. Çünkü yapılan her iş zaman içinde gerçekleşir. Zamanı boşa geçirmek işsizliğe, işsizlik ise nakit kaybına yol açtığından yaşadığımız her saniyeyi çok iyi değerlendirmeli, kısacık hayatta yapılacak onca faydalı uğraşlar varken tembellikten kurtulup kolları sıvamalıyız. Nasıl mı? Öncelikle sosyal medyaya, komik videolara, internet oyunlarına ayırdığınız,  kendinizi uykuya teslim edip mışıl mışıl uyuduğunuz, hiçbir şey yapmadan koltukta pineklediğiniz,  TV de ki insana bir şey katmayan programları izlediğiniz  yada altın günlerinde  harcadığınız saatleri bir bir  hesaplayın. Dört saat mi, yoksa beş saat mi ediyor. Sonra o boşa harcadığım dört  beş saatte kendime  faydalı ne yapabilirim acaba, diye bir düşünün. Meselâ kitap okuyabilir, ufkunuzu genişletebilirsiniz… Kendinizi geliştirme yoluna gidebilir, bunun içinde günümüze uygun online kurslara yazılabilirsiniz… Fikirler üreterek onları hayata geçirebilir, iş dünyasında aranılan kişi siz olabilirsiniz… Üniversite sınavında istediğiniz bölümü kazanabilmek için derslerinize yoğunlaşabilir, hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz… Araştırma ve öğrenmeye yönelebilir,  böylece öğrendikleriniz ve ürettiklerinizle kendinize yatırım yapabilirsiniz.

Unutmayın ki, kişisel gelişim hayatınız boyunca yaptığınız en büyük yatırımdır… Ve zaman gerçekten de çok kıymetlidir. O sebeple zamanınızı bozuk para gibi harcamayın… Üretin, ürettiklerinizle hem kendinize hem de çevrenize fayda sağlayarak mutlu olun.  Sevgiyle kalın, hoşça kalın…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL