Manşet Siyaset Son Dakika

ZİRAAT BANKASI TARIMA KREDİ TEMİN ETMEK DIŞINDA HERŞEYLE UĞRAŞIYOR

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, çiftçilerin oluşturduğu kaynak ile Mithat Paşa öncülüğünde kurulan Ziraat Bankasının, Abdülhamid anısına düzenlenen oyuna sponsor oluşunu meclis gündemine getirdi. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek..

ZİRAAT BANKASI TARIMA KREDİ TEMİN ETMEK DIŞINDA HERŞEYLE UĞRAŞIYOR

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, çiftçilerin oluşturduğu kaynak ile Mithat Paşa öncülüğünde kurulan Ziraat Bankasının, Abdülhamid anısına düzenlenen oyuna sponsor oluşunu meclis gündemine getirdi.
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi veren CHP’li Gaytancıoğlu, “Basında çıkan haberlere göre, Mithat Paşa’nın öncülüğünde kurulan Ziraat Bankası, istibdat döneminin padişahı Abdülhamid’in anısına düzenlenen oyuna sponsor olmuştur. Abdülhamid’in şehzadelik günlerinden başlayıp son günlerine kadar olan dönemi anlatan oyunun, 81 ilde 100 gösterim yapacağı açıklanmıştır. Buna istinaden çiftçilerin bankası olan Ziraat Bankası, tarıma kredi temin etmek dışında her şeyle uğraşmaya başlamıştır. Asli görevi tarıma kredi temin etmek olan Ziraat Bankasının başka hangi etkinliklere sponsorluk yaptığı merak konusudur” açıklamalarında bulundu.
Önergesinde, Ziraat Bankasının, çiftçilerin oluşturduğu kaynakla 1863 yılında Mithat Paşa öncülüğünde Devlet eliyle ve Devlet himayesinde “Memleket Sandıkları” adıyla kurulduğu bilgisini hatırlatan CHP’li Gaytancıoğlu, “Memleket Sandıkları bugünkü Ziraat Bankasının temelini oluşturmuştur. Mithat Paşa, başarılı çalışmaları nedeniyle Sadrazamlığa kadar yükselmiştir. Kızıl Sultan olarak bilinen Abdülhamid, Memleket Sandıklarını kuran Mithat Paşayı bir konuşmasında Padişah’a sarayın israfından söz ettiği için ölüme mahkum ettirip daha sonra sürgüne göndermiştir. Mithat Paşa, 1884’de, Abdülhamid’in gizli bir emriyle orada boğdurulmuştur. Ziraat Bankası, kurucusu olan Mithat Paşa’nın hayatı yerine neden onu boğdurtan Abdülhamit’in hayatını anlatan oyuna sponsor olmuştur” dedi.

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, konu ile ilgili Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından yanıtlanması istemiyle önergesinde şu sorulara yer vermiştir;
1. Ziraat Bankası, kurucusu olan Mithat Paşa’nın hayatı yerine neden onu boğdurtan Abdülhamit’in hayatını anlatan oyuna sponsor olmuştur?
2. Ziraat Bankası, AKP iktidarı boyunca, kültür ve sanat faaliyetlerine ne kadar kaynak ayırmıştır?
3. Ziraat Bankasının sponsorluk yapmış olduğu başka etkinlikler var mıdır?
4. Asli görevi tarıma kredi temin etmek olan Ziraat Bankasının, çiftçilere yönelik olarak kültür ve sanat hizmetleri bulunmakta mıdır?

REKLAMLAR

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL